Etelä ja pohjoinen kohtasivat

Vapaa-ajattelijoiden logo. Pyöreä oranssinen tausta jossa kolme valkoista liekkiä päällekkäin.

Turun päivän tapaamisessa keskusteltiin liiton tilasta ja kehittämistarpeista

Turun päivänä 21.9.2025 toisensa tapasivat Turun vapaa-ajattelijat ja Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijat. Yhdistysten jäsenistä paikalla olivat (vasemmalta) turkulaiset ET-aktivistit Anu Markkanen ja puheenjohtaja Ritva Ahonen sekä lappilaiset sihteeri Martti Vaattovaara ja taloudenhoitaja Paula Vaattovaara. Oikealla on Turun yhdistyksen jäsensihteeri Anu Salminen.

 

Avaa artikkeli PDF-tiedostonaTurun päivänä 21.9. toisensa tapasivat Turun vapaa-ajattelijat ja Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijat. Yhdistysten jäsenistä paikalla olivat (vasemmalta) turkulaiset ET-aktivistit Anu Markkanen ja puheenjohtaja Ritva Ahonen sekä lappilaiset sihteeri Martti Vaattovaara ja taloudenhoitaja Paula Vaattovaara. Oikealla on Turun yhdistyksen jäsensihteeri Anu Salminen.

Tapaamisessa Turun vapaa-ajattelijoiden katoksella keskusteltiin liiton tilasta ja kehittämistarpeista mm. Tampereella järjestetyn Jumalattoman viikonlopun puheiden pohjalta. Iloisen yllätystapaamisen hyvästelyjen yhteydessä todettiin, että toiminnan- ja liiton kehittämisestä on runsaasti erilaisia näkemyksiä.