Salo-Maja valmiina käyttöön!

LIITTO TOIMII

Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijain Salo-Maja Suomen kotiseutuliiton Hyvän korjauksen tunnustuspalkinnon finaaliin.

Salo-Maja valmiina käyttöön! Punainen harjakattoinen suorakaiteen muotoinen rakennus.

ESA YLIKOSKIAvaa artikkeli PDF-tiedostona

 

Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijain Salo-Maja on valittu Suomen kotiseutuliiton Hyvän korjauksen tunnustuspalkinnon finaaliin yhdessä viiden muun talon kanssa. Seurantaloasiain neuvottelukunta myöntää palkinnon tunnustukseksi seurantalolle, jota on korjattu vanhaa kunnioittaen ja jonka käytettävyys on korjausten myötä parantunut.

”Kun Suomen kotiseutuliitto julisti kilpailun, yhdistyksemme ilmoittautui kisaan, koska useita vuosia jatkuneiden korjausten jälkeen Salo-Maja oli juuri saatu valmiiksi”, kertoo Martti Vaattovaara Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijoista.

Talo on nyt avoin ottamaan vastaan erilaisia tahoja ja toimintoja. Talossa järjestetään myös tansseja.

Vaattovaara kertoo, että Luoteis-Lapin vapaa-ajattelijat ry sai 1948 valmistuneen talon ja kiinteistön haltuunsa vuonna 2016 lahjoituksena Vasemmistoliiton Venejärven osastolta.

”Aluksi teimme talkoilla peruskorjauksia, joihin saimme avustusta Kolarin kunnalta ja ELY-keskukselta (Leader-tuki). Raivasimme ja siistimme piha-alueen, uusimme portaat sisääntulo- ja poistumistielle sekä rakensimme niiden ylle sadekatoksen. Asensimme sadevesiviemäröinnin, korjasimme ja ehostimme kivijalan, poistimme loppuunpalaneen lämmityskamiinan ja asensimme tilalle infrapunalämmittimen. Asensimme palotikkaat ja tasanteen nuohousta varten sekä savupiipun suojan. Korjaukset tehtiin perinteitä noudattaen.”

”Ennen vuonna 2016 alkaneita korjauksia taloon oli tehty 80-luvulla sisäremontti: paneloitu seinät, korjattu lattia, laitettu ilmanvaihto ja vahvistettu kivijalka. Taloa rakennettiin 1946-1948 talkoovoimin. Puut lahjoitti kylän väki. Vihkiäisiin osallistui noin 450 henkilöä.”

Vapaa Ajattelija jää odottamaan Hyvän korjauksen tunnustuspalkinnon tuloksia ja toivottaa talolle ja sitä hoitaville aktiiveille erinomaista jatkoa!

Salo-Majan remontti aloitettiin sisäänkäynnin purkamisesta. Työn touhussa Jorma Ravelin.
■ Salo-Majan remontti aloitettiin sisäänkäynnin purkamisesta. Työn touhussa Jorma Ravelin.

Artikkeli on julkaistu Vapaa Ajattelija -lehdessä 4/2024.