Syksyllä voi markkinoida ET-opetusta ensi vuonna koulunsa aloittavien uusien ekaluokkalaisten vanhemmille, tehdäänhän valinta jo tammikuussa. On perusteltua vaatia, että koulutoimi ja koulut informoivat vanhempia elämänkatsomustiedosta oppiaineena entistä paremmin. ”Tervetuloa kouluun” -oppaissa ET:n esittely on liian suppeaa.
Voimme myös esittää, että koulut informoivat ET:stä myös uskonnonopetuksessa olevien lasten vanhemmille, jotka eivät nyt välttämättä tiedä paljoa ET:stä. Perustietojen antaminen oppiaineista kuuluu koulun tehtäviin ja edistää suvaitsevaisuutta. ET:n ei pidä olla kummajainen uskonnonopetuksessa olevien vanhemmille.
Ennen uuden lukuvuoden koulutyön alkua on hyvä aika markkinoida mahdollisuutta vaihtaa uskonnosta ET-opetukseen. Tämä mahdollisuushan syntyy myös, kun huoltajat erottavat lapsensa kirkosta. Katsomusaineen voi hyvin vaihtaa lukuvuoden alkupäässä ja lapsen kirkosta eroamisen johdosta myöhemminkin.
Tuotiinpa minulle ET-ryhmään oppilas, joka ei enää osallistunut uskonnonopetukseen, kerran vasta hiihtoloman jälkeen.
Kirjoittaja opetti elämänkatsomustietoa sekä historiaa ja yhteiskuntaoppia 1980- ja -90-luvuilla.
Myöhemmin hän työskenteli Humanistisessa ammattikorkeakoulussa.