Vapaa-ajattelijain Liitto ry

Uskonnottomien etu-, oikeusturva- ja kulttuurijärjestö

Luoteis-Lapin Salomaja
kimmo / 29.12.2016
Luoteis-Lapin vaparit saivat lahjakirjalla 11.4.2016 lahjoituksena Vasemmistoliiton Venejärven osasto ry:ltä Salomaja-nimisen kiinteistön, joka on pinta-alaltaan 0,19 ha. Kiinteistöllä on 1949 rakennettu 114,2 neliön suuruinen työväentalo, joka oli ollut käyttämättömänä n. 20 vuotta. Sisätiloiltaan rakennus on hyvässä kunnossa, kuten pääosaltaan ulkoakin. Vain sisäänkäynti- ja hätäpoistumisportaat olivat lahonneet käyttökelvottomiksi. Saatuamme kiinteistön haltuumme, tiedustelimme pihan alkusiistimistä varten lampuri […]

Luoteis-Lapin vaparit saivat lahjakirjalla 11.4.2016 lahjoituksena Vasemmistoliiton Venejärven osasto ry:ltä Salomaja-nimisen kiinteistön, joka on pinta-alaltaan 0,19 ha. Kiinteistöllä on 1949 rakennettu 114,2 neliön suuruinen työväentalo, joka oli ollut käyttämättömänä n. 20 vuotta. Sisätiloiltaan rakennus on hyvässä kunnossa, kuten pääosaltaan ulkoakin. Vain sisäänkäynti- ja hätäpoistumisportaat olivat lahonneet käyttökelvottomiksi. Saatuamme kiinteistön haltuumme, tiedustelimme pihan alkusiistimistä varten lampuri Sari Hännisen lampaita ”niittohommiin”. Neljä pässiä saatiin ​häneltä ​siistimään aluskasvillisuutta. ​Korjausremonttipiirustukset laati yhdistyksemme jäsen Seppo Nikumaa. Ilmoituksen Kolarin rakennustoimistolle teki yhdistyksen sihteeri Martti Vaattovaara.​

Elokuussa aloitimme talkoot, jossa raivattiin pensaiden valtaama piha ja purettiin lahonneet portaat. Kun tämä vaihe oli tehty, hankkivat Paula ja Martti Vaattovaara Salmenpalon Sahalta lauta- ja puutavaran ja paikallisista rautakaupoista muut rakennustarvikkeet kuten naulat, ruuvit yms. portaiden korjaamiseksi ja sisäänkäynnin ylle katoksen rakentamiseksi. Katokseen vähän käytössä olleet pellit lahjoitti Timo Niva kuten myös yhden valonheittimen ja äänentoistolaitteen. Työt saatiin maalausta vaille valmiiksi 17.10. Viimeistely tehdään kesällä 2017. Talkootunteja kertyi 422,5 tuntia.

Martti Vaattovaara

Kommentoi

kommenttia

 eroakirkosta.fi | et-opetus.fi | pakkouskonto.fi
Vapaa-ajattelijain Liitto ry